Кинетичната енергия се бележи с буквата Т и представлява мярка за механичното движение на тяло. Тя се определя като следствие от Закона за запазване на енергията. Мерната единица за кинетичната енергия е Джаул (J), същата, като мерната единица за работа. Числените стойности на кинетичната енергия за едно тяло не могат да бъдат отрицателни. Кинетичната енергия на едно тяло е нула, когато то се намира в покой, относно инерциалната отправна система. Прилагателното кинетичен води началото си от гръцката дума κίνησις кинезис, която означава движение.
Я пак? Какво било кинетичната енергия?
Кинетична енергия е енергията, която притежава един обект, когато е в движение. Тоест ако обекта е в покой, то той не притежава кинетична енергия.
За да ускорим даден обект следва да му се приложи някаква сила. Прилагането и на най-малко сила изисква извършване на работа. След като се извърши работа и енергията се пренесе в обекта, тогава той ще се движи с нова постоянна скорост. Прехвърлената енергия се нарича кинетична енергия и зависи от масата и постигнатата скорост.
Кинетичната енергия може да се пренася между обекти и да се преобразува в други видове енергия. Например една летяща катерица може да се сблъска с друга неподвижна катерица. След сблъсъка част от първоначалната кинетична енергия на летящата катерица може да се е прехвърлила върху неподвижната катерица или да се е преобразувала в някаква друга форма на енергия.
Кинетичната енергия зависи от скоростта на тялото на квадрат. Сиреч, когато скоростта на тяло се удвои, неговата кинетична енергия ще се учетвори. Кола движеща се с 60 km/h ще има 4 пъти повече кинетична енергия от същата кола, движеща се с 30 km/h, оттам и 4 пъти по-голяма вероятност от смърт и тежки последствия при катастрофа.
Кинетичната енергия винаги е 0 или положително число. Скоростта може да приема и положителни, и отрицателни стойности, но скоростта на квадрат винаги е положително число или нула.
Кинетичната енергия не е вектор. Следователно топче за тенис, хвърлено надясно със скорост от 5 m/s, ще има абсолютно същата кинетична енергия като топче за тенис, хвърлено надолу със скорост от 5 m/s.
И на живо ли си толко‘ скучен, кажи нещо интересно.
Друго примерно интересно е, че благодарение култивиране на по-горните знания вече съществува кинетичен ключ, който няма нужда от електричество за да светне или угаси крушка.
В смисъл?
Кинетичните ключове за осветление разбираемо от името използват кинетична енергия и са напълно безжични. Те не се нуждаят от никакво захранване, дали чрез ток или батерии. В ключа е вграден генератор за микро енергия, който при натискане на копчето се генерира достатъчно кинетична енергия, чрез която се създава и предава радиосигнал.
Този сигнал достига до контролера на кинетичния ключ и ще включи или изключи осветлението 200 пъти по-бързо от традиционен електрически ключ.
Сигналът безпроблемно преминава през стени, като за вътрешна употреба достига обхват до 30 метра, а на открито над два пъти повече, или до цели 80 метра.
Да не е някой кютюк да изглежда като ютия на стената?
Съвсем не. Кинетичните ключове се характеризират с изчистен и стилен дизайн. Разбира се, че моделите и марките варират много, но заради сравнително скорошната им поява всички те са със съвременен и стойностен дизайн и изработка.
Бърже ли се предава?
Съвсем не. Кинетичните ключове имат около 60 години експлоатация при нормална употреба, и над 200 000 превключвания без нужда каквато и да е поддръжка.
А може ли индийски хакер да го хакне?
За да гарантира надеждността на предавания безжичен сигнал, комуникационния протокол на ключа използва множество технологии. Използва се усъвършенстван алгоритъм и 32-битов протокол за шифроване, който гарантира надеждност. Всяко натискане на ключа изпраща 3 пъти 32 битов протокол до контролера.
Накратко, с какво е по-добър от нормален ключ за светване?
Кинетичният ключ спестява време, пари и ремонт за да прокарате нови кабели и ключ, там където е необходим.
Кинетичният ключ може да бъде инсталиран върху всякаква повърхност – стъкло, мрамор, керамични плочки, тапети, мебел, външна тоалетна или друг стратегически обект.
Кинетичният ключ покрива сертификат IPX7, което му дава възможност да се ползва на открито и в мокри помещения. Ключа може да се полива с душ, да го вали дъжд без това да компрометира работата му. Освен това, студ и горещина също нямат влияние върху работата му.
Контролерът може да бъде управляван от максимум 10 отделни единични безжични ключа (10 бутона), а самият ключ може да се сдвои с неограничен брой контролери.
С какви мощности може да работи?
Може да работи с всички видове крушки: халогени, енергоспестяващи, LED, с нажежаема жичка и луминесцентни лампи. Максимален товар от 10А, LED до 500W, а с нажежаема жичка до 1000W. Работи от -20 до +60.
Може да влезете в бъдещето със смела крачка, като закупите комплект Кинетичен ключ + 1 RF контролер от тук
Тази статия все още няма коментари